NOUTATI

Câți bani primeste Dâmbovița pentru drumuri? Argesul pe locul 1, Dambovita pe 25.

Guvernul a alocat opt sute de milioane de lei din bugetul de stat pentru 2024 ca sume defalcate din TVA pentru finanțarea cheltuielilor privind drumurile județene și comunale. Dintre aceste fonduri, 18.082.000 lei sunt destinate Dâmboviței, clasând astfel județul pe locul 25 pentru această finanțare.

Pe primul loc se afla Argesul cu 34 milioane urmat de județul Hunedoara, care primește circa 32 de milioane lei. Județele Ilfov și Covasna beneficiază de cele mai mici sume, în jur de 6 milioane lei fiecare, în timp ce Ialomița și Călărași primesc sume sub zece milioane de lei.

SUME defalcate din taxa pe valoarea adăugată pentru finanţarea cheltuielilor privind drumurile judeţene şi comunale pentru anul 2024 şi estimări pe anii 2025-2027

2024202520262027
TOTAL800.000800.000800.000800.000
1ARGEŞ34.31334.31334.31334.313
2HUNEDOARA32.05532.05532.05532.055
3SUCEAVA29.26429.26429.26429.264
4ALBA28.92528.92528.92528.925
5BIHOR28.71728.71728.71728.717
6BUZĂU27.70527.70527.70527.705
7TIMIŞ27.63527.63527.63527.635
8CLUJ25.52925.52925.52925.529
9BOTOŞANI25.08725.08725.08725.087
10IAŞI24.83124.83124.83124.831
11OLT23.83023.83023.83023.830
12BACĂU23.30623.30623.30623.306
13ARAD22.91122.91122.91122.911
14DOLJ22.79422.79422.79422.794
15PRAHOVA22.21322.21322.21322.213
16GORJ21.56121.56121.56121.561
17CONSTANŢA21.34021.34021.34021.340
18VÂLCEA21.21221.21221.21221.212
19VASLUI21.20021.20021.20021.200
20MUREŞ20.54920.54920.54920.549
21HARGHITA19.10619.10619.10619.106
22NEAMŢ18.88518.88518.88518.885
23CARAŞ – SEVERIN18.66418.66418.66418.664
24SĂLAJ18.28018.28018.28018.280
25DÂMBOVIŢA18.08218.08218.08218.082
26MEHEDINŢI17.18617.18617.18617.186
27MARAMUREŞ16.54616.54616.54616.546
28SATU MARE16.26716.26716.26716.267
29SIBIU15.69715.69715.69715.697
30BISTRIŢA-NĂSĂUD15.10315.10315.10315.103
31GALAŢI14.90514.90514.90514.905
32VRANCEA14.80114.80114.80114.801
33TELEORMAN13.40413.40413.40413.404
34BRAŞOV13.13713.13713.13713.137
35TULCEA11.93811.93811.93811.938
36BRĂILA10.75110.75110.75110.751
37GIURGIU10.14610.14610.14610.146
38CĂLĂRAŞI9.7979.7979.7979.797
39IALOMIŢA9.3789.3789.3789.378
40COVASNA6.5746.5746.5746.574
41ILFOV6.3766.3766.3766.376

Urmariti-ne pe Google News